Νέα

4ος αγώνας ανάπτυξης ιππικης αντοχής 2018 ΙΟΜ

Στον ιππικό όμιλο Μεσογείων στις 4Μαρτίου διεξήχθη ο 4ος αγώνας ανάπτυξης. 18 ο αριθμός των συμμετεχόντων, 7 απο τον Αθλητικό ιππικό όμιλο Μαραθώνα. Στα 20 χλμ ο Δημήτρης Κολέρης με τον ίππο Αρμονία μου κατέλαβε την 3η θέση, ο Τραυλός Δημήτρης με τον ίππο Χρύσα την 4η θέση . Η Νίκη Μπουρνάκα δυστυχώς δεν κατάφερε να ξεκινήσει τον αγώνα,ο Van de Hoge  το άλογο το οποίο ήταν να πάρει μέρος  στον αγώνα δεν κατέβαζε παλμούς με αποτέλεσμα να μην μπορεί να περάσει επιτυχώς το vet control και να μην πάρει εκκίνηση . Στη κατηγορία των 40 χλμ την 3η θέση της κατηγορίας κατέλαβε η Αναστασία Κακαβά με τον ίππο Ga Napoleon, την 4η θέση η Κωνσταντίνα Αγραπίδη με τον Ga menippo , 5η θέση  Πέτρος Στέλλας με Ga Nikia  και 6η θέση Σωτήρης Αλεπούς με Red Rambo . Ευχαριστημένοι όλοι οι αθλητές του marathon αφού κατάφεραν και τερμάτισαν επιτυχώς όλα τα άλογα σε πολύ καλή κατάσταση.

Από τη μεριά του αθλητή:

1) Η λάθος μέτρηση της διαδρομής (500 μέτρα διαφορά από τα δικά μας ρολόγια ) με αποτέλεσμα,  αυτό να μας χρεώσει βαθμούς ποινής κάτι που δεν ίσχυε . Αυτό είναι κάτι που μπορεί κάποιος να καταλάβει αν κοιτάξει τον πίνακα αποτελεσμάτων και δει τους χρόνους που πέρναγαν τα άλογα το χρονομέτρη

2) Τα ανθρώπινα εμπόδια που δυστυχώς υπάρχουν σε αγώνες ιππικής αντοχής (κλείσιμο περασμάτων διαδρομής) που στα μεσόγεια είναι συχνό φαινόμενο λόγο των  χωραφιών που καλλιεργούνται και δημιουργούν πρόβλημα στους αθλητές καθυστερόντας τους στους χρόνους